Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Polowanie

Jaskrawy kolor wewnętrznej strony pułapki oraz słodki nektar niezwykle skutecznie wabią potencjalne ofiary. Potem wystarczy dwukrotne, szybkie podrażnienie włoska czuciowego, żeby owad już nie miał szans na wydostanie - włoski porastające obrzeże pułapki zamykają się szczelnie, na zakładkę. Po tym impulsie mechanicznym roślina wytwarza niewielkie ilości enzymów trawiennych, jeśli przereagują ze znajdującą się wewnątrz ofiarą nastąpi impuls chemiczny. Wówczas ma miejsce właściwe, masowe wydzielanie enzymów trawiennych. Zazwyczaj pułapka otwiera się po 5-10 dniach, a nie strawione resztki wywiewa wiatr bądź spłukuje woda.

Występowanie
Dionaea muscipula występuje na stosunkowo niewielkim obszarze. Pochodzi ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej, możemy jej szukać wyłącznie w Północnej i Południowej Karolinie. Rośnie na terenach bagiennych, z kwaśnym (3-5 Ph) podłożem ubogim w składniki odżywcze. Temperatura waha się w granicach około 10-30°C (wiosna-lato), natomiast w zimę spada nawet kilka °C poniżej 0.

Oświetlenie
Muchołówki wprost uwielbiają słońce – im więcej go zapewnimy, tym nasze rośliny będą piękniej wybarwione. Dlatego zalecamy ich hodowlę na południowym, ewentualnie wschodnim oknie. Od wiosny do jesieni z powodzeniem możemy hodować je przez całą dobę na dworze.

Podlewanie
Podlewamy przez podsiąkanie – wodę lejemy do podstawki i utrzymujemy na poziomie około 2cm (dostosowujemy do wielkości doniczki). Pozwalamy wodzie wyschnąć i po 1-2 dniach ponawiamy proces.

Najlepszą wodą jest destylowana, woda z filtra odwróconej osmozy, bądź deszczówka, ewentualnie możemy stosować przegotowaną i odstaną wodę z kranu.

Podłoże
Polecamy mieszankę kwaśnego torfu (Ph 3-5) w połączeniu z gruboziarnistym piaskiem w stosunku 2:1, ewentualnie sam torf.

Temperatura
Optymalną temperaturą jest 20°C, choć równie dobrze rosną w granicach 10 do 30°C. Wyjątkiem jest okres spoczynku, kiedy powinniśmy zapewnić naszym roślinom temperaturę poniżej 15°C. Możemy przenieść ją wtedy do garażu, piwnicy, czy też jakiegoś innego nieogrzewanego pomieszczenia.

 

 

Pamiętaj, że kolekcjonerskie rośliny wysyłamy bez podłoża oraz bez doniczki (znajdziesz je w dziale "akcesoria").

Początkujące osoby zapraszamy do kącika amatora.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl