Skontaktuj się z nami już teraz!

Skontaktuj się!
Poradnik uprawy - ROŚLINY OWADOŻERNE
Poradnik uprawy - ROŚLINY OWADOŻERNE

Uprawiaj rośliny owadożerne we własnym domu!

Istnieje mnóstwo gatunków i hybryd, które z powodzeniem możesz uprawiać na domowym parapecie. Bez skomplikowanych zabiegów, ani specjalistycznej wiedzy. Ty też możesz mieć swojego zielonego głodomora!

Wystarczy, że zastosujesz się do naszego krótkiego poradnika.

 

Muchołówki i Kapturnice

Znajdź dla nich najbardziej słoneczne miejsce w domu. Wynagrodzą Ci to ślicznym ubarwieniem.

Są odporne na wahania temperatur – możesz trzymać je nawet na balkonie, czy tarasie.

Szczególnie jeżeli jesteś początkującym hodowcą, nie zostawiaj ich na zewnątrz przy temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza.

Podlewaj przez podsiąkanie – umieść doniczkę w ozdobnej osłonce, bądź podstawce.

Nalej około 1cm wody do podstawki, poczekaj aż roślina ją wypije i po 1-3 dniach  ponów ten proces. Jeżeli masz przed sobą dłuższy wyjazd, możesz zalać doniczkę wodą nawet do połowy jej wysokości.

Są to wartości szacunkowe – jeżeli okresowo przesuszysz, bądź przelejesz roślinę nie powinno to jej zaszkodzić.

Od późnej jesieni do początku wiosny ogranicz podlewanie – pozostaw podłoże wyłącznie delikatnie wilgotne (wystarczy 1cm wody raz na 3-4 tygodnie). Jeżeli masz możliwość, ustaw roślinę w chłodniejszym miejscu (od 0 do 15 stopni Celsjusza – garaż, piwnica, altana itp.) – a na wiosnę roślina odwdzięczy Ci się silnym wzrostem.

  

Rosiczki

(tropikalne, subtropikalne)

Te kleiste piękności również preferują jasne miejsca – odpowiednie będą parapety od strony południowej, wschodniej bądź zachodniej.

To rośliny typowo domowe – temperatura ich otoczenia nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.

Podlewaj przez podsiąkanie – rosiczki praktycznie przez większość czasu powinny stać w wodzie (około 1cm). Raz na 2 tygodnie zrób 1-2 dniową przerwę z podlewaniem.

Podobnie jak w przypadku opieki nad muchołówkami i kapturnicami, możesz okresowo zalewać doniczkę wodą do połowy jej wysokości.

 

Dzbaneczniki

(łatwe w uprawie gatunki, hybrydy)

Bardzo lubią dużo światła, nie mniej jednak przy największych upałach i silnym bezpośrednim słońcu należy nieco osłonić nasze rośliny.

Tak jak w przypadku rosiczek, temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.

Podlewaj je tak jak większość roślin doniczkowych – od góry. Staraj się, żeby podłoże było stale lekko wilgotne. W zależności od pogody, będziesz musiał je podlewać co kilka/kilkanaście dni.

 

 

Tłustosze

Bardzo lubią rozproszone światło.

Tak jak w przypadku dzbaneczników, temperatura otoczenia nie powinna spadać poniżej 15 stopni Celsjusza.

Podlewaj je od dołu, raz w tygodniu. 

 

Przydatne porady i wskazówki

- Podlewaj rośliny owadożerne miękką wodą (demineralizowaną, deszczówką, osmozą, bądź przegotowaną i odstaną)

- Przesadzaj swoje rośliny do odpowiedniego podłoża mniej więcej co 1-2 lata. Specjalnie przygotowane mieszanki podłoża znajdziesz na stronie Roraima.pl

- Jeżeli zauważysz jakiekolwiek szkodniki, możesz zastosować ogólnodostępne środki ochrony roślin – szerokie zastosowanie ma np. Karate Zeon (stężenie wg. ulotki do roślin ozdobnych)

- Dzbaneczniki bardzo lubią zraszanie, bądź towarzystwo innych roślin

- Naturalnie w pułapkach dzbaneczników znajdują się enzymy trawienne. Jeżeli po zakupie i ich transporcie dzbanki są puste, uzupełnij je do połowy wodą (najlepiej demineralizowaną)

- Zamknięta pułapka w Twojej muchołówce? Bez obaw! Jeżeli we wnętrzu znajduje się ofiara, to trawienie będzie trwało kilka dni, a następnie pułapka otworzy się i będzie czekała na kolejną ofiarę. W przypadku, kiedy w środku nie znajduje się owad, „szczęki” otworzą się w ciągu 48 godzin. Co ważne, pojedyncza pułapka otwiera się i zamyka około 4 razy, po czym obumiera, a na jej miejsce wyrastają kolejne

- Rośliny owadożerne w żaden sposób nie są trujące, toksyczne, ani szkodliwe dla ludzi, czy też zwierząt domowych

 

FAQ - ZIMOWANIE❄️☃️
(m.in. muchołówki,kapturnice, zimnolubne rosiczki)

W naturze ww. rośliny rosną w zbliżonym, bądź identycznym jak nasz klimacie - tzn. mają ciepłe bądź gorące lato i chłodną, a nawet mroźną zimę. W związku z tym są naturalnie "zaprogramowane" do przejścia okresu spoczynku, podczas którego magazynują energię i dzięki temu mogą startować z silnym wzrostem na wiosnę.

KIEDY ZIMOWAĆ?
Te ramy są nieco elastyczne, ale możemy powiedzieć o przedziale mniej więcej przypadającym na listopad-marzec.

JAK, GDZIE?
Szukamy chłodnego/zimnego miejsca o temperaturze poniżej 15 stopni Celsjusza. Osobiście polecam, żeby temperatura nie była jednak niższa niż 0 stopni Celsjusza (szczególnie dla muchołówek), nie mniej jednak nawet krótkotrwałe przymrozki dla muchołówek nie będą śmiertelne. Może to być garaż, wiatrołap, piwnica itp. Nie ma złotego środka - każdy z Was musi wykazać się inwencją twórczą :P

Nasze rośliny zimujące mają w szklarniach temperaturę nie niższą niż 5 stopni Celsjusza.

ŚWIATŁO
Nie jest wyjątkowo istotne podczas zimowania (niektórzy przeprowadzali je z sukcesem nawet w domowych lodówkach). Ale istotne jest połączenie światło+temperatura. Otóż - jeżeli temperatura jest poniżej 5 stopni Celsjusza, to światło jest praktycznie niepotrzebne. Jeżeli utrzymujemy roślinę w cieplejszym miejscu, to polecamy jakiekolwiek (nawet słabe) źródło światła zachować.

PODLEWANIE
Polecam podlewać tylko od góry - zrezygnować całkowicie z podlewania do podstawki. Od lat stosujemy "taktykę" ;) w której podłoże pozostaje wyłącznie bardzo delikatnie wilgotne - zdarza się, że w styczniu nie podlejemy roślin ani razu.

 

Polub na na facebooku - RORAIMA.PL i bądź z nami na bieżąco!

DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOKU - kliknij TUTAJ

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl