Skontaktuj się z nami już teraz!

Skontaktuj się!
ROZMNAŻANIE DZBANECZNIKÓW
ROZMNAŻANIE DZBANECZNIKÓW

 

Chcesz samodzielnie powiększać swoją hodowlę dzbaneczników? Nic prostszego! Poniżej prezentujemy krótki poradnik - jak pozyskać nowe sadzonki.

Metoda, którą Państwu opisujemy - rozmnażanie dzbaneczników z sadzonek pędowych - jest najszybszą metodą otrzymywania dużych roślin i jedyną przystępną metodą rozmnażania odmian i kultywarów.

Z uwagi na dużą liczbę osób zainteresowanych rozmnażaniem roślin owadożernych na własną rękę, mamy przyjemność przedstawić Państwu nowy produkt - sadzonki dzbaneczników ( ventrata, rebecca soper, bloody mary, miranda ). 

Na początek odrobina teorii:

Wzdłuż całego pędu pnącego nad każdym liściem znajduję się pąk śpiący, ukryty pod wierzchnią warstwą tkanki roślinnej. Możemy zaobserwować, że taki pąk sam się budzi i nasza roślinka tworzy kolejny pęd. Jest to dla niej zabezpieczenie, w razie utraty aktywnego stożka wzrostu. Właśnie ten pąk będzie początkiem naszej nowej rośliny, natomiast korzenie zaczną formować się w miejscu cięcia. 

Od czego zacząć?

Sprawdź, czy Twój dzbanecznik ma u podstawy  kilka rozetek młodych pędów z atrakcyjnymi dzbankami. Udało Ci się znaleźć? Oznacza to, iż jest to idealny moment do przycięcia.  Pęd ucinamy ostrym sekatorem u samej podstawy pod kątem 45 stopni. Jeżeli na dolnej części pędu są nadal atrakcyjne liście z dzbankami, możemy pęd tylko skrócić. Wykorzystując ostry nóż, tniemy pozyskany pęd na odcinki posiadające po dwa - trzy liście, za każdym razem pilnując kąta 45 stopni.

 

Dolny liść usuwamy całkowicie, natomiast górne przycinamy do 1/2 bądź 1/3 powierzchni. 

 

Ukorzenianie sadzonek:

Pozyskane/zakupione sadzonki możemy zamoczyć w ukorzeniaczu, aczkolwiek nie jest to potrzebne aby osiągnąć sukces. Nasze sadzonki ukorzenią się nawet w torfie, aby ułatwić im zadanie - polecamy do tego wykorzystać mech torfowiec wermikulit bądź mieszankę w.w. 

 

Pamiętaj, że podłoże podczas ukorzeniania musi być cały czas wilgotne. Naszą sadzonkę możemy umieścić w terrarium, bądź w torebce strunowej, która zostanie dołączona do zamówienia. Jeżeli zdecydujemy się na użycie torebki strunowej- polecamy aby przez kilka dni była zamknięta, a następnie stopniowo należy ją otwierać. Roślina podczas ukorzeniania potrzebuje dostępu do światła.  Czas ukorzeniania jest zróżnicowany-  od kilku tygodni do kilku miesięcy. 

Więcej informacji o uprawie roślin owadożernych znajdziesz TUTAJ 

Polub na na facebooku - RORAIMA.PL i bądź z nami na bieżąco!

DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOKU - kliknij TUTAJ

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl