Chcesz samodzielnie powiększać swoją hodowlę dzbaneczników? Nic prostszego! Poniżej prezentujemy krótki poradnik - jak pozyskać nowe sadzonki.
Metoda, którą Państwu opisujemy - rozmnażanie dzbaneczników z sadzonek pędowych - jest najszybszą metodą otrzymywania dużych roślin i jedyną przystępną metodą rozmnażania odmian i kultywarów.
Z uwagi na dużą liczbę osób zainteresowanych rozmnażaniem roślin owadożernych na własną rękę, mamy przyjemność przedstawić Państwu nowy produkt - sadzonki dzbaneczników ( ventrata, rebecca soper, bloody mary, miranda ).
Na początek odrobina teorii:
Wzdłuż całego pędu pnącego nad każdym liściem znajduję się pąk śpiący, ukryty pod wierzchnią warstwą tkanki roślinnej. Możemy zaobserwować, że taki pąk sam się budzi i nasza roślinka tworzy kolejny pęd. Jest to dla niej zabezpieczenie, w razie utraty aktywnego stożka wzrostu. Właśnie ten pąk będzie początkiem naszej nowej rośliny, natomiast korzenie zaczną formować się w miejscu cięcia.
Od czego zacząć?
Sprawdź, czy Twój dzbanecznik ma u podstawy kilka rozetek młodych pędów z atrakcyjnymi dzbankami. Udało Ci się znaleźć? Oznacza to, iż jest to idealny moment do przycięcia. Pęd ucinamy ostrym sekatorem u samej podstawy pod kątem 45 stopni. Jeżeli na dolnej części pędu są nadal atrakcyjne liście z dzbankami, możemy pęd tylko skrócić. Wykorzystując ostry nóż, tniemy pozyskany pęd na odcinki posiadające po dwa - trzy liście, za każdym razem pilnując kąta 45 stopni.
Dolny liść usuwamy całkowicie, natomiast górne przycinamy do 1/2 bądź 1/3 powierzchni.
Ukorzenianie sadzonek:
Pozyskane/zakupione sadzonki możemy zamoczyć w ukorzeniaczu, aczkolwiek nie jest to potrzebne aby osiągnąć sukces. Nasze sadzonki ukorzenią się nawet w torfie, aby ułatwić im zadanie - polecamy do tego wykorzystać mech torfowiec, wermikulit bądź mieszankę w.w.
Pamiętaj, że podłoże podczas ukorzeniania musi być cały czas wilgotne. Naszą sadzonkę możemy umieścić w terrarium, bądź w torebce strunowej, która zostanie dołączona do zamówienia. Jeżeli zdecydujemy się na użycie torebki strunowej- polecamy aby przez kilka dni była zamknięta, a następnie stopniowo należy ją otwierać. Roślina podczas ukorzeniania potrzebuje dostępu do światła. Czas ukorzeniania jest zróżnicowany- od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Więcej informacji o uprawie roślin owadożernych znajdziesz TUTAJ
Polub na na facebooku - RORAIMA.PL i bądź z nami na bieżąco!
DOŁĄCZ DO NASZEJ GRUPY NA FACEBOKU - kliknij TUTAJ