Często kupujemy rośliny owadożerne z myślą o wykorzystaniu ich w walce z domowymi owadami czy pajęczakami. Dobrze jednak wiedzieć, że nie są to uniwersalni zabójcy i każdy rodzaj ma swój własny jadłospis. Poniżej przedstawiamy zestawienie typowych, najczęściej spotykanych ofiar:
Muchołówka
Najczęściej spotykana roślina owadożerna. Jest wrażliwa na dotyk – pułapka zamyka się pod wpływem naruszenia jej włosków lub przy silniejszym nacisku.
- Co zjada:
-średnie i duże muchy
-ślimaki (np. pomrowy)
-komarnice (często błędnie nazywane dużymi komarami)
- Czego nie zjada:
-muszki owocówki
-komary
-mrówki
-ziemiórki
-osy są zjadane dość rzadko, zwykle potrafią przegryźć tkankę rośliny i wydostać się z pułapki
Uwaga: Pułapki muchołówki mają określoną żywotność, zwykle do 3-4 zamknięć. Po tym czasie obumierają. Po ofierze zostaje chitynowy pancerzyk, który nie jest trawiony. Nie trzeba go usuwać, resztki posiłku mogą zwabić kolejne owady.
Rosiczka
Posiada liście z kleistymi włoskami, które duszą ofiary gęstą wydzieliną. Liść oplata się wokół większej zdobyczy, wytwarzając coś na kształt zwierzęcego żołądka, w którym przeprowadza trawienie. Przy mniejszym posiłku jego jest raczej niezauważalny.
- Co zjada:
-duże osobniki zjadają nawet największe muchy
-średnie muchy
-muszki owocówki
-komary i komarnice
-pająki są zjadane dość rzadko
- Czego nie zjada:
-mrówki są w stanie odkleić się od wytwarzanej przez rosiczkę substancji, więc zazwyczaj udaje im się uciec
-osy
-ślimaki
Uwaga: Po ofierze zostają chitynowe pancerzyki, które nie są trawione. Najlepiej usunąć je co jakiś czas np. pod bieżącą wodą.
Tłustosz
Posiada spore liście pokryte drobnymi włoskami z kleistą substancją. Najmniej wymagająca roślina owadożerna pod względem dostępu do wody.
- Co zjada:
-muszki owocówki
-ziemiórki
-komary i komarnice
- Czego nie zjada:
-pająki
-muchy
-mrówki
-osy
-ślimaki
Uwaga: Po ofiarach zostają chitynowe pancerzyki, które nie są trawione. Najlepiej usunąć je co jakiś czas np. pod bieżącą wodą.
Dzbanecznik
Z zakończeń przeciętnie wyglądających liści wyrastają pułapki będące w stanie strawić nawet mysz czy inne małe zwierzę. Taką zdolność mają jednak tylko wieloletnie osobniki niektórych gatunków. Zwykle obiad jest skromniejszy.
- Co zjada:
-nawet największe muchy
-średnie muchy
-osy
-mrówki
-rzadko ślimaki czy pająki
- Czego nie zjada:
-komary
-małe muszki
Uwaga: Dzbanecznik wytwarza enzym, który pozwala na strawienie owadów w całości! Proces jest dość wolny, ale idealny zabójca nie zostawia najmniejszego śladu po ofierze.
Kapturnica
Wytwarza piękne, duże pułapki w kształcie kielichów. Najefektywniejszy zabójca wśród roślin owadożernych. Jej kielichy są w stanie pomieścić wiele ofiar jednocześnie! Jest mrozoodporna, więc można postawić ją w ogródku czy na balkonie.
- Co zjada:
-nawet największe muchy
-średnie muchy
-osy
-komarnice
-małe muszki
-mrówki
- Czego nie zjada:
-ślimaki
Uwaga: Pułapki kapturnicy są sezonowe, ale przy intensywnych łowach mogą obumierać szybciej. Nie trzeba ich jednak opróżniać, bo resztki posiłku nie zostają na widoku jak np. u rosiczki.
A co zrobić, gdy w mieszkaniu nie ma owadów? Roślin owadożernych nie trzeba w żaden sposób dokarmiać! Wykształciły te niesamowite pułapki ze względu na niską zawartość związków fosforu i azotu w podłożu, a ich idealnym źródłem może być właśnie białko zwierzęce. Swoje zdobycze traktują jako nawóz, który pomaga im we wzroście, ale nie jest niezbędny do przeżycia, tak więc możemy cieszyć się zdrową i piękną rośliną nawet w sterylnych warunkach, bez najmniejszej muszki.
Jeśli jednak bardzo chcemy dokarmiać naszą roślinkę, to optymalnie raz na dwa tygodnie średnią muchą. Łatwiej je przekarmić (a tym samym zaszkodzić) niż zagłodzić. 😉