Skontaktuj się z nami już teraz!

Skontaktuj się!
Jadłospis roślin owadożernych - menu dla początkujących
Jadłospis roślin owadożernych - menu dla początkujących

Często kupujemy rośliny owadożerne z myślą o wykorzystaniu ich w walce z domowymi owadami czy pajęczakami. Dobrze jednak wiedzieć, że nie są to uniwersalni zabójcy i każdy rodzaj ma swój własny jadłospis. Poniżej przedstawiamy zestawienie typowych, najczęściej spotykanych ofiar:

 

Muchołówka

Najczęściej spotykana roślina owadożerna. Jest wrażliwa na dotyk – pułapka zamyka się pod wpływem naruszenia jej włosków lub  przy silniejszym nacisku.

  • Co zjada:

-średnie i duże muchy

-ślimaki (np. pomrowy)

-komarnice (często błędnie nazywane dużymi komarami)

  • Czego nie zjada:

-muszki owocówki

-komary

-mrówki

-ziemiórki

-osy są zjadane dość rzadko, zwykle potrafią przegryźć tkankę rośliny i wydostać się z pułapki

Uwaga: Pułapki muchołówki mają określoną żywotność, zwykle do 3-4 zamknięć. Po tym czasie obumierają. Po ofierze zostaje chitynowy pancerzyk, który nie jest trawiony. Nie trzeba go usuwać, resztki posiłku mogą zwabić kolejne owady.

Rosiczka

Posiada liście z kleistymi włoskami, które duszą ofiary gęstą wydzieliną. Liść oplata się wokół większej zdobyczy, wytwarzając coś na kształt zwierzęcego żołądka, w którym przeprowadza trawienie. Przy mniejszym posiłku jego jest raczej niezauważalny.

  • Co zjada:

-duże osobniki zjadają nawet największe muchy

-średnie muchy

-muszki owocówki

-komary i komarnice

-pająki są zjadane dość rzadko

  • Czego nie zjada:

-mrówki są w stanie odkleić się od wytwarzanej przez rosiczkę substancji, więc zazwyczaj udaje im się uciec

-osy

-ślimaki

Uwaga: Po ofierze zostają chitynowe pancerzyki, które nie są trawione. Najlepiej usunąć je co jakiś czas np. pod bieżącą wodą.

Tłustosz

Posiada spore liście pokryte drobnymi włoskami z kleistą substancją. Najmniej wymagająca roślina owadożerna pod względem dostępu do wody.

  • Co zjada:

-muszki owocówki

-ziemiórki

-komary i komarnice

  • Czego nie zjada:

-pająki

-muchy

-mrówki

-osy

-ślimaki

Uwaga: Po ofiarach zostają chitynowe pancerzyki, które nie są trawione. Najlepiej usunąć je co jakiś czas np. pod bieżącą wodą.

Dzbanecznik

Z zakończeń przeciętnie wyglądających liści wyrastają pułapki będące w stanie strawić nawet mysz czy inne małe zwierzę. Taką zdolność mają jednak tylko wieloletnie osobniki niektórych gatunków. Zwykle obiad jest skromniejszy.

  • Co zjada:

-nawet największe muchy

-średnie muchy

-osy

-mrówki

-rzadko ślimaki czy pająki

  • Czego nie zjada:

-komary

-małe muszki

Uwaga: Dzbanecznik wytwarza enzym, który pozwala na strawienie owadów w całości! Proces jest dość wolny, ale idealny zabójca nie zostawia najmniejszego śladu po ofierze.

Kapturnica

Wytwarza piękne, duże pułapki w kształcie kielichów. Najefektywniejszy zabójca wśród roślin owadożernych. Jej kielichy są w stanie pomieścić wiele ofiar jednocześnie! Jest mrozoodporna, więc można postawić ją w ogródku czy na balkonie.

  • Co zjada:

-nawet największe muchy

-średnie muchy

-osy

-komarnice

-małe muszki

-mrówki

  • Czego nie zjada:

-ślimaki

Uwaga: Pułapki kapturnicy są sezonowe, ale przy intensywnych łowach mogą obumierać szybciej. Nie trzeba ich jednak opróżniać, bo resztki posiłku nie zostają na widoku jak np. u rosiczki.

 

A co zrobić, gdy w mieszkaniu nie ma owadów? Roślin owadożernych nie trzeba w żaden sposób dokarmiać! Wykształciły te niesamowite pułapki ze względu na niską zawartość związków fosforu i azotu w podłożu, a ich idealnym źródłem może być właśnie białko zwierzęce. Swoje zdobycze traktują jako nawóz, który pomaga im we wzroście, ale nie jest niezbędny do przeżycia, tak więc możemy cieszyć się zdrową i piękną rośliną nawet w sterylnych warunkach, bez najmniejszej muszki.

Jeśli jednak bardzo chcemy dokarmiać naszą roślinkę, to optymalnie raz na dwa tygodnie średnią muchą. Łatwiej je przekarmić (a tym samym zaszkodzić) niż zagłodzić. 😉

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl